Nejnovější příspěvky

Jaký zvolit typ kanceláře? Radí architektka Barbora Pexová

Jak navrhnout interiér v kancelářích a ušetřit místo? Na to jsme se zeptali paní Barbory Pexové, která působí v naší společnosti MRM stavební servis jako architektka pro realizaci interiérů. Zaobírali jsme se mimo jiné i názorem na openspace a pojmy jako downsizing kancelářských prostor, hot desking, mikro kanceláře a relax zóna. 

Mnoho z nás tráví v kanceláři více času než doma. Proto je důležité, abychom se v ní cítili dobře. Pocit stísnění či nedostatku soukromí může vést k nižší produktivitě. Jak rozvrhnout místnosti i nábytek v kancelářích tak, abychom získali co nejvíce místa?

Vše závisí primárně na zaměření firmy. Od toho se pak odvíjí způsob použití kanceláře. Pojďte se s námi podívat na různá funkční řešení, která mohou v mnohém usnadnit rozhodování. 

Open space 

Ohledně open space panují rozporuplné názory. Dnes už však open space neznamená nutně pouze přepážky z plexiskla. Bára upozorňuje, že za použití správných a esteticky vzhledných doplňků, jako jsou celoplošné koberce či kusové koberce s vysokým vlasem či květinové zábrany, se dá z open space vytvořit hezké pracovní místo. Pro ještě lepší izolaci se mohou používat závěsné paravany, které jsou vyrobeny z hustší textilie. 

„Dají se využít stejně, jako sádrokartonové příčky, a přitom vypadají znatelně lépe. Zvláště menší startupy, co se rozrůstají, volí open space i z důvodu eliminace malých zasedaček i místností pro kanceláře vedoucích, což vede k lepšímu využití prostoru,“ vysvětluje Bára.

Hotdesking 

Pod pojmem hot desking se ukrývá sdílení stolů. To znamená, že přijdete do kanceláře a sednete si tam, kde je zrovna místo. To se hodí zvláště pro povolání, jako jsou např. obchodní partneři, IT specialisté apod. Hotdesking pomáhá také v pracovních kolektivech, kde se často po několika měsících obměňují týmy, které pracují na různých projektech. K tomuto způsobu je vhodné mít i mobilní nábytek s lehkými stoly. Na rozdíl od toho právníci či účetní se všemi papíry nemohou přenášet své pracovní místo, proto by se u nich tato strategie příliš neujala. 

Pro obchodní schůzky či hovory 

Pro velké meetingy nabízí některá business centra pronájem velké zasedací místnosti na dobu trvání schůzky. Pro malé obchodní či jiné schůzky se mohou využít tzv. mikro kanceláře pro větší soukromí. Cena mikrokanceláří je dražší, proto se doporučuje vytvořit místnost o velikosti pro dvě osoby, aby se dala využít co nejuniverzálněji. 

Relax zóna 

Relax zóny jsou místa v kanceláři, která vypadají skvěle na Pinterestu, ale často podléhají módním trendům na úkor využitelnosti.

Proto je vhodné se vždy zamyslet, jak uzpůsobit zázemí pro zaměstnance tak, aby pro ně bylo co nejpříjemnější a poskytovalo jim zábavu i uvolnění, a zároveň se vyhnout skladu plnému nevyužitých fatboyů. Paní architektka dodává:

„V požadavcích klienta je mnohdy dán požadavek neformálních meetingových zón, které se v některých případech mohou dát využít i pro málo časté formální schůzky. Záleží však vždy na zaměření společnosti, u právnických firem bývá spíše co největší důraz na soukromí. Na druhou stranu není výjimkou požadavek neformální zóny, která se dá využít i jako kancelář, protože ne všichni se cítí dobře u strohého bílého stolu, a jsou radši v prostředí, kde se mohou cítit podobně jako doma.“ 

Tip na závěr 

Je známo, že kvalitu ovzduší i příjemnou atmosféru vytváří zelené rostliny. Dlouho byly v kurzu mechové stěny, které se mohly dále ozdobit různými obrázky a dalšími dekoracemi. Podle Báry jdou ale teď spíš do kurzu v rámci vybavení interiérů zelené truhlíky, které se zavěsí na mřížku. Mohou být také osvětleny doplňkovými světly z důvodu nedostatkového světla v kancelářích. Tyto truhlíky se liší od mechových stěn tím, že s pravidelným zaléváním rostou, a tak je na ně radost pohledět. Jaké jsou další tipy pro zútulnění kanceláří? 

„Při výstavbě kanceláře se lidé zaměří nejdříve na samotnou stavbu, poté na zařízení kanceláře, a na různé doplňky poté nezbývá energie. Jedna součást interiéru, na kterou by se podle mě nemělo zapomínat, jsou jednoznačně textilie. Mnozí se zaleknou při slově záclona či závěs, nicméně ten interiér poté vypadá úplně jinak. Těžké zatemňovací závěsy navíc pomáhají udržovat v místnosti teplo a pozitivní vliv mají také na akustiku, kdy např. ještě v kombinaci s koberci pohltí hodně zvuku pro lepší atmosféru a soukromí v místnosti,” uzavírá Bára.