Nejnovější příspěvky

Akustika v kancelářích a tipy, jak ji vylepšit

Jaké prvky se hodí do interiéru pro zlepšení akustiky v místnosti?

Pro lepší efektivitu práce je nezbytné mít okolo sebe určitý komfort, abychom se cítili dobře. V hlučném a neuspořádaném prostředí můžeme snadno ztrácet pozornost a být více náchylní ke stresu, který není vždy jednoduché ovládnout s chladnou myslí.

Metody vylepšení akustiky v kanceláři se používají hlavně v open space, kdy je např. potřeba oddělit sekci call centra od programátorů nebo místa, která se využívají na schůzky s klientem. Určité prvky, např. koberce, se využívají i ve školách, kde špatná akustika při třiceti se navzájem překřikující dětech není zrovna nejvhodnější pro duševní zdraví.

Koberce

Celoplošné zátěžové koberce se velmi často považují jako dostatečné opatření protihlukové izolace. Na zlepšení účinnosti se pod ně mohou položit ještě podložky, což se hodí zvláště v případech, kdy nechcete slyšet své kolegy nad sebou, pokud má vaše firma kanceláře i např. v rodinném domě. Použít se mohou i těžší a větší kusové koberce, ale pro zachování účinnosti by měly pokrýt větší část podlahy.

Závěsy

Závěsy bývají přehlíženou součástí kancelářského interiéru, přitom dokáží podobně jako koberce velkou měrou zútulnit jakýkoliv prostor. Na trhu jsou též k dostání protihlukové závěsy, které jsou vyrobeny ze silné tkané látky s vysokou gramáží od 300 do 1000 g/m2. Používají se k oddělení místností, a také částečně izolují teplo. V létě tvoří příjemný chládek a v zimě přispívají k zateplení.

Zelené rostliny

V kancelářích jsou také často k vidění zelené rostliny, které esteticky pozvednou prostor, čistí vzduch, zlepšují náladu i akustiku ve vnitřních prostorách. Velké rostliny, např. monstera, fíkusy, dracény či různé druhy kapradin najdou využití v oddělení prostoru pro větší soukromí a navíc jsou nenáročnými druhy, které vydrží i klimatizaci.

Akusticky oddělené boxy

Při povoláních jako jsou především právníci je zapotřebí přísného soukromí kvůli důležitým osobním hovorům s klienty. V open space se dá do určité míry vylepšit akustika a zpříjemnit pracovní prostředí, ale není možné zajistit úplné soukromí. To se řeší hlavně pomocí akusticky oddělených boxů/buněk, které mohou stát kdekoliv v místnosti.

Trendem dnešní doby je tyto prostory vybavovat jednoduše a minimalisticky, ovšem nedostatek nábytku a dalšího vybavení interiéru častokrát vede právě ke špatné akustice, konkrétně k mohutným ozvěnám – zvuk se totiž nemá kde lámat a odráží se od holých zdí. Pokud tedy přece jen chcete vsadit ve svých kancelářích na minimalismus, je potřeba myslet na jiné akustické řešení – již zmiňované koberce, pěny atd.