Nejnovější příspěvky

Naše srdcovka – revitalizace nádražní budovy v Nových Hamrech

Do všech projektů, které realizujeme, vkládáme maximum naší snahy a schopností. Na každý dokončený projekt jsme také patřičně hrdí. Určitě ale nepopíráme, že existují výzvy, které člověka od začátku kreativně chytnou a stane se z nich tak trochu obsese. Přesně takovým projektem se pro naši firmu stala revitalizace nádražní budovy v Nových Hamrech. Na nádraží se výrazně podepsal zub času, ale cílem pro nás není běh času obrátit. Místo toho chceme přenést budovu a její blízké okolí v duchu železniční tradice do moderní doby.

Výlet do historie

Obec Nové Hamry byla založena v 15. století horníky, kteří se do oblasti sjížděli kvůli velkému množství nerostného bohatství. Jméno obce je odvozeno od tehdy nově postaveného hamru neboli budovy na zpracování kovu.

Stavba místní železnice započala už v roce 1881. Místní železniční cesta dodnes patří k nejmalebnějším tratím. Cestující mají na krásnou krajinu v okolí dobrý výhled díky výraznému převýšení. Současná trať vede z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu. Je dlouhá 47,2 km a čítá celkem 17 zastávek.

Bohužel těsně po pádu komunistického režimu v roce 1991 bylo místní nádraží zrušeno (ovšem stále funguje jako zastávka na trati). Samotná budova skoro 30 let chátrala, zatímco obec marně usilovala o její odkoupení.

Železnice znamenala v začátcích pro obec velký ekonomický rozmach. Ani dnes nejsou Nové Hamry rozhodně zapomenuty. V létě se jedná o ráj turistů vyrážejících na pěší túry, v zimě pak o častou zastávku pro cestovatele se zájmem o sněhové radovánky. Je tedy na čase, aby někdo budově vrátil krásu a zároveň znova podpořil růst místní ekonomiky.

Proč jsme se rozhodli do projektu pustit?

Ten někdo je samozřejmě MRM stavební servis. Když jsme se stali novým soukromým majitelem této budovy, bylo nám hned jasné, kolik možností skýtá. Najednou jsme měli možnost zachránit objekt s kulturní a historickou hodnotou, který je zároveň velmi cenný pro místní komunitu. Protože zastávka je stále funkční, tak revitalizovaná budova a zvelebené okolí společně přilákají turisty ze širokého okolí.

Do 5 let bychom v Nových Hamrech chtěli realizovat:

  • Kompletní přestavbu nádražní budovy tak, aby mohla fungovat jako plnohodnotná zastávka
  • Apartmány pro ubytování v nádražním domě
  • Dobře dostupné parkoviště
  • Dětské hřiště, do kterého hravě promítneme téma železnice
  • Odpočinkové místo s občerstvením

Rozhodně jsme si toho tedy nenaplánovali málo. Z hlediska designu je pro nás důležité zachování rázu budovy a zdůraznění železničních vizuálních prvků. Proto kromě vláčku na dětském hřišti chceme do stavby zakomponovat také restaurované staré železniční vagony.

Oživení místního koloritu

Pevně věříme, že revitalizace nádražní budovy a jejího okolí přinese radost i užitek celé obci. Místo chátrající budovy získají obyvatelé nové místo pro scházení a děti si budou moci zaskotačit na hřišti. Protože samotná obec a její okolí rozhodně stojí za návštěvu, považujeme za logický krok podporu místního turismu. Ubytování v penzionu a parkoviště ocení například lyžaři, kteří se vydají na chystanou sjezdovku kousek od nádraží.

Jak vypadá současný stav? Projekt se teprve rozjíždí, ale zvládli jsme už udělat krovy a bednění. Předtím jsme se museli samozřejmě nejdříve vypořádat s demolicí velkých částí původní budovy. Zkrátka práce máme před sebou plno. Ještě víc ale máme nadšení, které provází celý projekt. Nemůžeme se dočkat na první vlak, který dorazí do našeho znovuoživeného nádraží.